Poradna,Digital Morava

Poradna

Rychlost Internetu a jak to všechno vlastně je:

Není tomu tak dávno, co velcí hráči v oblasti telekomunikací holili občany a nabízeli svoje datové přenosy (internet) za nekřesťanské peníze, samozřejmě plus patřičný paušál. Takže jste mohli platit za připojení k internetu s reálnou rychlostí 112kbps, někdy i menší (56kbps u mobilních operátorů je celkem běžná rychlost), s paušálem 900, až 1200,- Kč za měsíc.

Tato skutečnost přiměla drobné podnikatele k budování bezdrátových sítí a začalo se vytvářet konkurenční prostředí (konečně). Velcí hráči tvrdošíjně drželi ceny a do kasičky jim přicházeli miliardy korun. Jednoho dne se, ale někdo začal podivovat, kam mizí tisíce klientů.  Po tvrdém probuzení začali pánové ze Španěl, Němec a vlastně všech zemí na západ od nás přemýšlet, jak dostat svoje miliony zpět. A protože mají odborníků na rozdávání a vědí, že klienti neví, začal boj marketingových oddělení o udržení, nebo přetažení klientů  slogany: "8Mb/s za pouhých 500,- kč a dnes už bez paušálu, bez omezení dat a podobné lákadla"

Rychlost internetu v řádech megabitů za sekundu je naprosto zbytečná. Normálnímu uživateli internetu stačí pro běžnou práci i pro telefonování přenosová rychlost 1Mb/s pro naše ratolesti na hraní her po síti to v zásadě stačí také, lepší je asi mít 2 Mb/s. Co se týče sledování videa a online televize jsem toho názoru, že internet k tomu nebyl předurčen a ani v budoucnosti nenahradí klasické televizní vysílání.

Jenom trošku odbočím. Pro streamování videa je třeba několikanásobně větší přenosová kapacita než pro přenosy statických obrázků, textu atd., problém pak zákonitě nemusí být ve vašem připojení, ale v technických možnostech společností, které videa na internetu nabízí. Přenos realného videa je v rozmezí 2 až 20Mb, prostým vynásobením např. 500 klientů, kteří sledují stejné zprávy potřebuje provider konektivitu od 2Gb. Když uvážíme, že vysílá např. zdarma zprávy a za konektivitu zaplatí řádově tisíce za měsíc, není to až tak zajímavý obchodní model.  Ale to jsme se dostali jinam.

Vždy pozorně čtěte celou nabídku a hledejte mezi řádky, kde je zakopaný pes. Zadarmo už všechno bylo a naši milí zahraniční operátoři mají standardy nastaveny opravdu vysoko.  Mějte na paměti, že malý lokální operátor je jediná konkurence a až nebude? Víme jistě všichni, kam se ubírací ceny např. energií. 

Co zapřičiňuje zpomalování internetu
 • Dbejte na to, aby byl váš počítač chráněn aktuálním antivirem. Sice může trošku zpomalit internet, ale pouze nepatrně.
 • Na jednom počítači může být pouze jedem antivir!!!!!
 • Současně otevřený Skype, Qip, ICQ, Netmeeting vždy zpomalí váš internet, protože ochrana počítače kontroluje všechny vstupy do vašeho PC.
 • V případě, že jste napadeni virem, může se rychlost připojení výrazně snížit.
 • V případě, že začnete spamovat (rozesílat virus sami) může dojít k úplnému odpojení od sítě internetu. 
Námi doporučený software na ochranu vašeho PC

Každý počítač využívající operační systém Windows v naší síti, jakožto i každý počítač připojený do internetu by neměl postrádat alespoň základní ochranu v podobě lepšího antiviru spojeného s antispamen a antispywarem a firewallem k dokonalejší ochraně pak může přispět i parental kontrol, bezpečný internetový prohlížeč a nejnovější servis pack vašeho windows. Dovolte tedy abychom zde uvedly pár takovýchto programů.

Prevence

Jde o programy pro diagnostiku a likvidaci spyware a další havěti.

 • Spyware Terminátor
 • Ad-Aware
 • SUPERAntiSpyware
Antivirové balíky

Antivirová ochrana pro váš počítač proti virům, červům a trojanům 

 1. Zdarma
 • Avast
 • Comodo Antiviru
 1. Placené
 • ESET Smart Security
 • Norton Internet Securit
 • Kaspersky Anti-Virus
 • Panda Antivirus + Firewall
 • BitDefender Internet Security
Nainstalovat antivirový program

Antivirový program, ideálně i s integrovaným antispyware (popř. dvě samostatná řešení) je velice vhodným doplňkem. Nedoporučujeme provozovat SOUČASNĚ více antispywarových či antivirových řešení. Hrozí problémy s chodem Windows a ve výsledku i problémy s detekcí havěti!